Kamenná kolonie: jediná umělecká čtvrt v Česku

Pokud v Brně hledáte bohémskou čtvrť, musíte se vyškrábat do stráně Červeného kopce, přes Svratku naproti výstavišti, deset minut pěšky z Mendlova náměstí. Hledejte ulici Kamenná čtvrť.

Kamenná ulice
Hlavní třída: Kamenná ulice

Kamenná kolonie – častěji Kamenka, velmi řídce Skala – vyrostla v opuštěném lomu ve dvacátých a třicátých letech. Ne úplně legálně, ale dělničtí bezzemci neměli moc na vybranou. Na ploše o něco málo větší než jedno fotbalové hřiště vyrostla ves s dvěma úzkými ulicemi a desítkami roztodivných domků, poslepovaných ze všeho možného a postupně vyháněných do výšky.

Když pak stát v šedesátých letech nabídl „kolonistům“ bydlení v panelácích s tekoucí vodou a spolehlivou dodávkou elektřiny, málokdo váhal.

Od té doby se do Kamenné kolonie stěhují ti, kteří nehledají komfort, ale romantiku. (A taky zmrdi, kteří jsou kvůli své představě romantiky schopni bourat původní zástavbu, ale o tom později. Teď si dáme pivo.)

S Plzní na chodník, pak do galerie

DuckBar
DuckBar krátce po otevíračce

DuckBar najdete hned na kraji Kamenky, otvírá v pět. Chvíli nato už bývají okolní obrubníky obsypané lidmi. Kouří, čtou noviny, diskutují, popíjejí plzeňskou dvanáctku nebo kozla, hádají se, z talířků uždibují nakládaný hermelín, ptají se na bydlení (radši si to nemalujte), hrají si se psy, uhýbají autům protahujícím se tři metry širokou ulicí a tak dále.

V sobotu a neděli odpoledne se můžete podívat do Sixty Stone Space, malé galerie s posezením v domku s číslem popisným 60.

Na facebookové stráce 60SS najdete pozvánky na vrcholy zdejší sezony, kterými jsou lidová oslava Prvního máje a podzimní hody.

Pestrý dům
Nešel tudy Hundertwasser?

Jak jste se možná dovtípili, od samého vzniku Kamenky to tu úřady nemají rády. Opovržení nad kolonií přetrvává doteď, oficiální průvodci se o Kamence nezmiňují a čtvrti dlouhodobě hrozí vymazání z mapy. Brno chce být moderní, víme? Naposledy se o asanaci mluvilo na začátku devadesátých let, od té doby do rázu kolonie zasáhlo několik obřích typových domků a radnice Brna-středu bořila a ničila ještě na jaře 2011. Bagry se postaraly o památkově chráněný dům, který chtěli místní zrekonstruovat.